Seminarski i Diplomski Rad

Biznis inkubatori kao instrument lokalnog ekonomskog razvoja
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 31 | Nivo: Tehnički fakultet, Bor

Sistemi biznis inkubacije pretežno su usmereni na rešavanje problema lokalnog ekonomskog razvoja putem unapređenja preduzetničke baze, u smislu kako kvantiteta, tako i kvaliteta.
Osnovni cilj je da se stvori instrument za podršku preduzetništvu, smanji nezaposlenost i osnuje što veći broj novoosnovanih preduzeća. Termin inkubacija podrazumeva obezbeđivanje dobrih uslova za otpočinjanje novih poslova i ostvarivanje poslovnih ideja, inovativnost u podsticanju razvoja preduzetničkog duha, kao i preduzimanje konkretnih koraka u očuvanju takvih uslova i kapaciteta neophodnih za sprovođenje zamisli. Biznis inkubatori omogućavaju pružanje neposredne podrške preduzećima koja tek počinju s radom, u periodu kada su najpodložnija neuspehu, i na taj način direktno utiču na stepen uspešnosti tih preduzeća. Veći deo usluga koje obezbeđuju biznis inkubatori ponuđene su po subvencionisanim cenama, što pozitivno utiče na položaj preduzeća u inkubatoru u odnosu na ona izvan njega.
Istorijat
Poreklo koncepta biznis inkubatora može se prepoznati u industrijskim zemljama Zapada tokom sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka. Suočena sa sve višom stopom nezaposlenosti i drugim posledicama recesije, industrijska društva su prepoznala potrebu za novim strategijama promocije novih ekonomskih aktivnosti.
Pojam
Biznis inkubator je dinamičan proces razvoja biznisa koji:
Pomaže da se smanji stopa neuspeha preduzeća u ranoj fazi razvoja (povećava stopu opstanka)
Ubrzava rast preduzeća koja imaju potencijal za generisanje zapošljavanja i bogatstva
Pomaže da se identifikuju mogućnosti ulaganja
Pomaže u komercijalizaciji inovativnih ideja
Biznis inkubator je vrsta poslovnog udruženja čija je svrha da pruži podršku procesu osnivanja uspešnih novih preduzeća putem pružanja određenih usluga, u koje može spadati: prostor inkubatora, zajedničke usluge (sekretarijat, kancelarijska oprema, knjigovodstvo, preduzetničko savetovalište, finansijski saveti, itd.), marketing i umrežavanje. Inkubatori se međusobno mogu razlikovati po načinu na koji pružaju usluge, po organizacionoj strukturi, kao i po tipu klijenata.
Klasifikacija različitih tipova biznis inkubatora može biti sveobuhvatna, ali, u skladu s kriterijumima za prijem i ciljevima, mogu se podeliti na dve osnovne grupe:
Višenamenski biznis inkubatori u koje mogu biti primljena sva preduzeća koja zadovoljavaju osnovne tržišne i tehnološke standarde, i
Specijalizovani biznis inkubatori, usredsređeni na konkretnu delatnost (kao što je razvoj tehnologije, usluga, proizvodnje).
Razlozi za osnivanje biznis inkubatora
Biznis inkubatori su među najznačajnijim instrumentima koji na lokalnom nivou mogu pomoći nastanak novih, održivih preduzeća. To je naročito važno zato što se mnoga preduzeća i preduzetnici na samom početku rada suočavaju s problemom nedostatka početnog kapitala, nedovoljnog iskustva u upravljanju preduzećem i nepoznavanja tržišta, kako u smislu potražnje za ponuđenim proizvodima, tako i u smislu novih, nepoznatih tržišta.
Posledica ovoga je veoma mali broj novoosnovanih preduzeća i, indirektno, manji broj novih radnih mesta na lokalnom nivou. Biznis inkubatori predstavljaju jedno od rešenja za ovaj problem u tom smislu što podržavaju novoosnovana preduzeća u svim aspektima njihovog poslovanja.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!